Școala de Vară la Școala Planeta Copiilor

3 Iulie – 30 august 2023

Școala de vară este un program educațional ce oferă copiilor oportunitatea de perfecționare a cunoştințelor și aptitudinilor. Își propune parcurgerea elementelor esențiale materiilor din ciclul primar altfel decât metoda tradițională, pune accentul pe diversitatea elementelor prezentate cât și pe aprofundarea acestora, într-o manieră practică și distractivă în care numitorul comun este dat de matematică, lectură şi nu numai.

Actoria și muzica sunt domeniile în care vom dezvolta: empatia, imaginația, colaborarea, comunicarea, memoria, imaginația, spontaneitatea, dicția, improvizația. Copiii vor câştiga încredere în sine, vor dezvolta atenția și concentrarea și, poate unul dintre cele mai importante aspecte ale prezentului, vor socializa cu colegi de vârste diferite, împreună descoperind divertismentul de calitate, vor comunica și vor participa activ la realizarea proiectului fiecărei săptămâni.

Activități:

-Să explorăm lumea poveștilor
-Film
-Activități  sportive și recreative

* În cadrul orelor de limbă engleză,  activitatea se desfăşoară exclusiv în limba engleză, ȋncurajându-i în permanență pe copii să se exprime folosind cunoștințele acumulate. Abordăm structurile gramaticale specifice prin intermediul activităților variate (listening, speaking, reading & writing), urmărind interiorizarea lor pentru a învăța limba engleză într-un mod logic și eficient!

** În cadrul orelor de literatură, profesorul își propune să trezească interesul copiilor pentru citit, pentru fascinanta lume a literelor cu scopul de a lărgi orizontul de cultură ce se poate răsfrânge pozitiv asupra vieții și activității lor viitoare.

***  Pentru că în toate domeniile de studiu întalnim matematică, profesorii noștri își propun să pună în practică probleme distractive și atractive, să aducă în atenția copiilor  trucurile  aritmetice pentru dezvoltarea gândirii, a operaţiilor acestora, a perspicacității și a logicii.

**** Orele de arte au ca scop dezvoltarea aptitudinilor artistice, deprinderea unor tehnici de lucru variate, dezvoltarea creativității și imaginației, profesorul îndrumându-i pe copii să își exprime personalitatea prin artă și învațându-i să crească frumos.

*****   Muzica, jocul și mișcarea fac parte din dezvoltarea fiecărei persoane. Noi ne propunem să contribuim la dezvoltarea sănătoasă a copiilor prin stimularea intelectuală și emoțională oferită de sunet și mișcare. Folosind joaca, copiii se vor descoperi pe sine, își vor lua în stăpânire spațiul și vor face cunoștință într-un mod inedit cu noțiunile legate de muzică și mișcare.

Program Școala de Vară 2022
LuniMarțiMiercuriJoiVineri